Breakfast Egg Salt Eierl%C%Bffel  - neelam279 / Pixabay

Jak zdravě snídat, abyste netrpěli hladem, nepřibrali a dožili se vysokého věku?

Zajisté i vy znáte ten pocit, kdy za malou chvíli po snídani pocítíte velký hlad. Pokud ano, pak asi konzumujete nekvalitní potraviny. Mnoho lidí nemá ani tušení, jak rozlišit zdravou snídani od té nezdravé. Různá média jsou plná zaručeně těch nejzdravějších receptů včetně rad expertů o tom, jak by zdravá snídaně měla vypadat. Proč je tedy vaše snídaně nezdravá? Protože obsahuje, málo proteinů, vlákniny nebo jídla, žádný tuk a snídáte příliš pozdě.

Mnohé z nich mají své opodstatnění a vynechání snídaně se dokonce někdy i doporučuje, čímž docílíte zlepšení inzulinové citlivosti, až po posunutí vašeho metabolismu do módu ve kterém místo cukrů začnete spalovat tuky.

Obvyklé chyby při snídani

Zásadní chyba, vybíráme si ke snídani ty potraviny, které jsou vysoce zpracované a plné cukru – cereálie, pečivo, bagety a jiné z obilí vyrobené potraviny. To je to nejhorší, co si dát na snídani, jen dočasně utiší hlad, ale očekávejte metabolickou pohromu, obezita a s ní spojené zdravotní potíže. Žel někteří experti doporučují potřebu většího množství bílkovin, ale jaksi zapomínají na nezdravé cukry a sacharidy. Nedoporučují se snídat ani pasterizované mléčné výrobky, včetně jogurtů. Taktéž pasterizované nízkotučné jogurty nemají dobrý vliv na vaše zdraví –  nejsou dobrým zdrojem bílkovin, ani tuku. Cukry nahraďte zdravými tuky a potravinami –  olivový, palmový a kokosový olej, bio máslo vyrobené z nepasterizovaného mléka, syrové ořechy, zvláště makadamia, bio žloutky, avokádo, maso od zvířat chovaných na čerstvé trávě, organické ořechové oleje.

Zdravá snídaně! Jak na to?

Vejce od organicky chovaných slepic mohou tvořit základ každé snídaně. Nevařte je příliš natvrdo, aby nepřišly o své živiny ve žloutku. A proč je dobré snídaně vynechat? Konzumace velkého množství cukru hned po ránu vede k rapidní produkci inzulínu a následně k prudkému poklesu hladiny cukru v krvi. Tento efekt je mnohem citelnější ráno než během dne. Vynechání snídaně vám odvede myšlenky od jídla a pomůže potlačit pocit hladu během celého dne. Samozřejmě je to záležitost několika týdnu, jedna vynechaná snídaně vašemu zdraví neprospěje. Pak lze očekávat změna u metabolismu vašeho těla, kdy spalování cukrů jako primární zdroj energie nahradí spalování tuků.

Střídavé hladovění

  1. Vynechávat snídani není nutné po dlouhou dobu. Mnohé zdroje doporučují snížit kalorický příjem na polovinu nebo se toleruje úroveň jen 500 až 800 kalorií.
  2. Další možnost je konzumovat jídlo jen během nějakého hodinového rozpětí každý den. Ideálně konzumujte jídlo v rozpětí 6 až 8 hodin (příkladně od 12:00 hodin do 18:00 hodin), v tom případě hladovíte 16 až 18 hodin, i to je dostačující, aby se vaše tělo přepnulo do módu spalování tuků.
  3. Vyčkejte s jídlem, co nejdéle můžete. Zpočátku jednu hodinu po probuzení, poté prodlužujete čas o 15 až 30 minut každý den, až se dostanete k tomu, že první jídlo budete mít až kolem oběda. Vše činíme s ohledem na to, jak je vaše tělo závisle na spalování cukrů pro získávání energie.

Zdravotní výhody, pokud dosáhnete stupeň primárního spalování tuků

Normalizace citlivosti na inzulín. Ocení všichni, co bojují s nemocí cukrovky, srdeční chorobou nebo rakovinou. Normalizace hormonu ghrelin, ten je zodpovědný za apetit, podpora tvorby lidského růstového hormonu (HGH), které ohromnou roli při podpoře zdraví, výkonnosti, zpomaluje proces stárnutí. Snížení hladiny triglyceridů. Potlačování zánětlivých procesů a snižování poškození způsobovaných volnými radikály. Trvalé snížení kalorií je možné pouze dočasně, neboť zahnat hlad se nám daří jen po určitou dobu.

Střídavá hladovka propojena s ranním cvičením

Tento systém je mnohem účinnější s ranní rozcvičkou, a pokud bude ranní cvičení zahrnovat posilování svalů, je dovoleno zkonzumovat i nějaké lehké jídlo. Tělu je nutné dodat proteiny, aby mělo z čeho budovat svalovou hmotu. Lze 30 až 60 minut po cvičení užít proteiny v prášku, maximálně 20 gramů nebo jednu velkou lžíci. I naši předci se nemohli ládovat po celý týden 24 hodin denně, proto jsou naše geny nastaveny pro střídavé hladovění. Tělu trvá 6 až 8 hodin než spálí všechny zásoby cukrů.

Kdo si může střídavou hladovku dovolit?

Pokud se již zajímáte o zdravou stravu a fitness, tak vás zajisté střídavá hladovka zaujala, neboť vás může posunout do další úrovně. Ale i tady je velká opatrnost na místě, je nutné naslouchat svému tělu a svým energetickým úrovním. To se týká především těch, kteří mají nadváhu, cukrovku, hypoglykémii nebo pokud jste těhotná. Správně nutričně vyvážená strava je základ pevného zdraví.  Pochopitelně se nedoporučuje držet hladovku s denaturovanou, vysoce zpracovanou potravou plnou toxinů, ta způsobí více škody než užitku. Znovu připomínáme, že pokud máte hypoglykémii, cukrovku nebo jste těhotná či právě kojící žena, pak se hladovce a střídavé hladovce vyhněte.   Tento typ diety není vhodný ani pro lidi, kteří žijí v permanentním stresu, mají kortizolovou nerovnováhu či adrenalinovou únavu. V případě těhotných a kojících žen je nutné si uvědomit, že dítě potřebuje velké množství nutričních látek během, i po porodu, navíc hladovka během těhotenství může vyvolat předčasný porod.

Pár slov na závěr

Střídavá hladovka zatočí s vašimi kily navíc a celkově přispěje ke zlepšení vašeho zdravotního stavu.  Odsouvejte první jídlo postupně každý den o pár minut, dokud nedosáhnete 16 až 18 hodin bez jídla s ohledem na sklon k hypoglykémii, pokud jste déle bez jídla, tím nebezpečnější může být pro vás vyrovnávání hladin krevního cukru. Vynechání snídaně – jednoduchý způsob jak přepnout váš metabolismus do tuku spalujícího módu pro primární produkci energie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.