Restaurant Glass Wine Bar Alcohol - AJS1 / Pixabay

13 důvodů proč dodržovat pitný režim: Nemoci z nedostatku vody

Většina lidí ani nepomyslí na to, že by jim hrozila dehydratace. Pro ně je ztráta kapalin z orgánů něco, co se pouze může přihodit turistům v pouštní oblasti, když jim dojde zdroj pitné vody. Jak se mýlí, je tady riziko chronické formy dehydratace, která sice neprobíhá jako akutní forma. Toto riziko není dobré podceňovat, neboť její důsledky na zdraví mají ničivý účinek. Chronická forma dehydratace není nic výjimečného, jak by si mohl někdo myslet. Postihuje všechny, co nedbají na svůj pitný režim a tekutiny požívají ve velmi malém množství.

13 příznaků z nedostatku tekutin

 1. Únava, ztráta energie. Odvodnění zapříčiňuje zpomalení enzymatické aktivity.
 2. Předčasné stárnutí. Tělo novorozenečka obsahuje až 80% vody. U dospělého 70% a ve stáří je toto procento vody ještě nižší.
 3. Nadměrná váha a obezita. Kolikrát se přejídáme právě z nedostatku příjmu tekutin. Tělo si samo říká o potraviny bohaté na vodu.
 4. Vysoký a nízký krevní tlak. Objem krve není dostatečný na zaplnění celé kapacity artérií, cév a kapilár.
 5. Cholesterol. Když tělo postrádá dostatečné množství tekutin, snaží se tento únik zastavit tvorbou cholesterolu.
 6. Zácpa. Požvýkaná potrava ve střevech obsahuje hodně vody, což zapříčiňuje špatné formování stolice. Proto vodu stěny tlustého střeva odčerpají, což způsobuje při chronické dehydrataci velký problém.
 7. Trávicí poruchy. Při chronické dehydrataci se snižuje sekrece trávicích šťáv.
 8. Gastritida, žaludeční vředy. Žaludek si chrání svou sliznici před zničením žaludeční kyselinou vrstvou hlenu, a to bez dostatečného množství vody nepůjde.
 9. Potíže s dýcháním. Sliznice dýchacích cest jsou mírně zvlhčené, takto se chrání před nečistotami, které přicházejí ve vdechovaném vzduchu.
 10. Acidobazická rovnováha. Dehydratace způsobuje zpomalení enzymatické aktivity, což je příčinou překyselení organismu.
 11. Ekzém. Naše tělo produkuje pot, a to je další důvod proč musíme dostatečně pít. Denně vypotíme přibližně 0,6 až 0,7 litru vody. Jde o množství nutné k rozředění toxinů, aby nedráždily pokožku.
 12. Zánět močového měchýře a infekce močových cest. Když toxiny nacházející se v moči nejsou dostatečně rozředěné, napadají sliznice v močovém systému.
 13. Revma a artritida. Dehydratace velmi zvyšuje koncentraci toxinů v krvi a v mezibuněčných prostorech. Bolesti se zvyšují přímo úměrně této koncentraci.

yannicklepere / Pixabay

Doporučené denní dávky vody

Jak vyplývá z předchozích slov, denně ztrácíme vodu při dýchání, pocení, močení a ve stolici. Nelze se divit, že trpíme různými nemocemi, pokud nedodržujeme pitný režim.  Doporučené množství pro zdravého dospělého člověka v mírném klimatickém pásmu je cca 3 litry tekutin denně. Ženě postačí každý den vypít 2,2 litru tekutin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *