Painting Cell Sleep Meditation  - Cdd20 / Pixabay

Glutathion – bez tohoto antioxidantu se prostě neobejdete

Antioxidanty není nutné dlouze představovat, známe je všichni. Přece jen existuje jeden, který převyšuje ostatní. Je důležitý u prevence rakoviny, srdečních onemocnění, stárnutí, neurologických problémů a tak bychom mohli pokračovat. Jak se ten zázrak jmenuje? Jde o látku glutathion –  náramně účinný detoxikátor a posilovač imunity. Pro lidský organismus je naprosto nezbytný. Tělo si ho sice dokáže vyrobit i samo, ovšem nekvalitní potraviny, znečištěné ovzduší, toxické životní prostředí, stres, infekce a radiace ho z našeho těla vydatně odčerpávají.

Glutathion – složení

Jedná se o jednoduchou molekulu, která je složená ze třech stavebních bloků bílkovin – cysteinu, glycinu a glutaminu. Tou zázračnou složkou glutathionu je pak sirnatá skupina SH. Jak se glutathion chová v našem těle? Podobně jako mucholapka na sebe zachytává vše nežádoucí, co v našem těle najde, včetně volných radikálů a jedů jako rtuť a dalších těžkých kovů. Glutathion vzniká v játrech a (uplatňuje se při syntéze a opravě nukleových kyselin v organizmu, při vzniku bílkovin atd.) obsahuje síru, která zmíněné jedy a další škodlivé látky v těle zachycuje.  Dnešní svět je zamořen těžkými kovy a z toho důvodu je glutation nezbytná látka pro náš organismus.

Kde se glutation nachází?

V malém množství si ho naše tělo vyprodukuje samo. Toto množství je ovšem v našem znečištěném prostředí nedostačující, proto je důležité jeho tvorbu cíleně podporovat. Pokud vám není váš zdravotní stav lhostejný, zařaďte do svého jídelníčku brokolici, růžičkovou kapustu, zelí, květák, avokádo, broskve, červený meloun, skořici, kardamom, kurkumu, rajčata, hrách, česnek, cibuli a červené papričky (feferonky). A ruku na srdce! Mnohé z těchto potravin ani nekonzumujeme.

Špatné stravovací návyky

Spousta lidí má špatné stravovací návyky. Konzumují velké množství jídel z rychlého občerstvení a další nezdravé potraviny, které způsobují onemocnění srdce a další nemoci. Jsou to potraviny zbavené svých přirozených výživných hodnot – vitamínů, minerálů a vlákniny. Stávají se koncentrovanější, nepřirozeně sladší. Takové jsou například rafinovaný bílý cukr a bílá mouka. Přesto si je stále dopřáváme ve velkém množství. Klíčem ke zdraví je limitovat nezdravá jídla a naopak zvýšit objem potravin výše uvedených, které obsahují důležité živiny a jsou lehce stravitelné.

Pohybem ke zdraví

Produkce glutathionu se zvyšuje i při zvýšené tělesné aktivitě. Pravidelným cvičením pomáhá s jeho tvorbou. A že je pohyb pro naše tělo důležitý – není třeba zdůrazňovat. Vzpomeňme jen pocení, při němž se z těla uvolňují toxické látky. Glutathion nás spolehlivě chrání před chronickými onemocněními, neboť recykluje ostatní antioxidanty. Pokud váš organismus bojuje s volnými radikály, tak si je doslova posouvá od jedné molekuly k druhé – od vitamínu C přes vitamin E a kyselinu lipoovou až ke glutathionu, kde se zneškodní tím, že jsou spolu s ním vyplaveny z těla. V této situaci se ostatní antioxidanty uvolňují pro další použití. Tělo však nutně potřebuje další molekulu glutathionu, aby mohl celý cyklus opětně započat. Glutathion podporuje imunitní systém v boji proti chronickým onemocněním. Vytváří past, do které se toxiny chytí a poté jsou přes žluč přeneseny do stolice a tak se dostanou z těla ven. Glutathion se osvědčil i při léčbě AIDS.

DEVĚT TIPŮ NA ZÁVĚR

Jak zvýšit produkci glutationu? Dr. Mark Hyman radí:

  1. Konzumujte potraviny s obsahem síry

Česnek, cibule, brokolice, salát, zelí, květák a řeřicha.

  1. Bioaktivní syrovátka

Syrovátka je skvělý zdroj aminokyseliny cystein a dalších potřebných stavebních bloků pro syntézu glutathionu. Syrovátka musí být bioaktivní, vyrobena z nedenaturovaných bílkovin. Průmyslově vyráběné mléko vyměňte za nepasterizované, to neobsahuje žádné pesticidy, hormony nebo antibiotika.

  1. Nezapomínejte na cvičení!

Jak bylo výše zmíněno, cvičení pomáhá zvyšovat produkci glutathionu, jež posiluje vlastní obranné mechanismy. Půl hodinka denně rychlé chůze, jogging nebo si se svými dětmi zahrajte nějakou sportovní hru. Taktéž silový trénink 3 krát týdně po 20 minut je užitečný.

Možná vás napadlo, že by bylo jednodušší užívat glutathion prostřednictvím doplňků stravy. To vás asi zklameme, neboť žaludek a následně trávení ve střevě glutathion rozloží na aminokyseliny. Jeho požitím tak nic nezískáte, tělo si musí glutathion vyrobit samo. Takže cvičte nebo pojídejte potraviny, ze kterých si ho vyrobí. Není na škodu užívat i nějaký multivitamin a rybí olej s obsahem mastných omega 3 kyselin.Upozornění!

  1. N-acetyl-cystein

Touto látkou se úspěšně léčí astma, onemocnění plic, doporučuje se lidem se život ohrožujícím selháváním jater v důsledku nadužívání přípravku Tylenol.

  1. Kyselina alfa-lipoová

Druhá nejdůležitější látka pro naše buňky – zapojuje se do produkce energie, kontroluje krevní cukr, podporuje zdraví mozku a slouží k detoxikaci. Tělo si ji vyrábí samo, avšak stresem se rychle míjí. Dá se získat i ve formě doplňku.

  1. Živiny pro methylatión – vitaminy B6, B9 (kyselina listová) a B12

Nejpotřebnější vitamíny pro syntézu glutathionu.

  1. Selen

Tento významný minerál se aktivně zapojuje do syntézy glutathionu a je ve velkém množství obsažen v para ořechách. Na trhu se nalézá jako samostatný doplněk nebo součást multivitaminu.

  1. Vitaminy C a E

Vitamin E (ve formě tokoferolů) a vitamin C se také podílejí na tvorbě glutathionu.

  1. Ostropestřec mariánský

Tato bylinka, obsahující účinnou látku silymarin, má dlouhou historii v léčbě onemocnění jater, pomáhá zvyšovat úroveň glutathionu v těle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *